streda 22. decembra 2010

Slávnostné

Dnes si sa zrazil s realitou - hovoria mi skúsenejší. Na to bolenie brucha si vraj treba zvyknúť.

Zložili sme dnes poslanecký (primátor primátorský) sľub, odsúhlasili preplatenie nevyčerpaných dovoleniek odchádzajúcemu vedeniu mesta (majú na to zákonný nárok), schválili zriadenie, veľkosť (7 poslancov) a členov mestskej rady (podľa zákona reflektuje politické zloženie zastupiteľského zboru - my ako klub RBK v nej máme 2 zástupcov). Primátor mesta J. Pavlík nás informoval, že si za viceprimátorov vybral M. Zuberca (nezávislý bez príslušnosti k nijakému posl. klubu) a S. Bellu (KDH) a za prednostku A. Parákovú (nominoval ju SMER - SD).

Ráno sme na stôl dostali návrh na schválenie platu primátora mesta. Zákon stanovuje minimálny plat pre primátora mesta veľkosti Ružomberok na 2.390 EUR. Poslanci ho môžu až zdvojnásobiť. Opýtal som sa (ako jediný diskutujúci poslanec počas trvania celého MsZ) ako vedenie mesta prišlo na koeficient 1,7 (napríklad v takmer 60 tisícovom Martine poslanci schválili koeficient 1,4). Je jasné, že za robotu patrí odmena - ale primeraná. Pritom nám zákon dáva možnosť udeľovať primátorovi odmeny. Nimi možno prácu primátora hodnotiť a motivovať. Na moju otázku, prečo 1,7 - násobok, ani odchádzajúci prednosta V. Trnovský ani primátor J. Pavlík v podstate neodpovedali. Plat sme primátorovi schválili tak, ako bol predložený - vo výške 4.063,- EUR mesačne.

Tento bod ukončil zasadnutie MsZ. V slávnostnom rukotrasení a zubocerení po skončení MsZ zazneli aj ďakovania za moju odvahu sa na plat opýtať - tak tomuto už vôbec nerozumiem. Prečo sa ďakovači neopýtali verejne tak ako ja? Boja sa? Čoho? Alebo len chcú byť s každým zadobre? Sedím medzi vypočítavými bojazlivcami? Alebo si každý hrá svoju hru a taktizuje?Z toho to bolenie brucha - lebo skúsenejší mi povedali na moje otázky - áno, v Ružomberku je to tak.

Ružomberok bez korupcie je čistá hra s ľuďmi. Úprimnosť, nie taktizovanie a politické obchodovanie. Aj keď dnes bolo slávnostné. Chceli od nás, aby sme si sľúbili lásku - ale my si sľubujeme vydržať.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Poznámka: Komentár môže zverejniť iba člen tohto blogu.