streda 27. apríla 2011

Bernard Jaško: nebáť sa zaujať postoj


Vážený pán primátor, vážení kolegovia a kolegyne,

Je mi veľkou cťou predniesť návrh na udelenie najvyššieho ocenenia mesta Ružomberok Ceny mesta pre Bernarda Jaška. 

Návrh na udelenie ceny mesta pre Bernarda Jaška predložil poslanecký klub Ružomberok bez korupcie z dvoch dôvodov:

Po prvé, Bernard Jaško pre nás symbolizuje osobnosti, akým by táto cena mala byť udeľovaná. Tak ako sa v Cirkvi vyhlasujú svätí, tak aj mesto potrebuje svoj panteón. Panteón osobností a ich činov, ku ktorým môžu Ružomberčania vzhliadať ako na nasledovaniahodné vzory. Myslíme si, že Bernard Jaško medzi ne patrí. Jeho život bol krátky a dá sa zhrnúť do jedinej vety: Jaško bol policajt, ktorého komunisti obesili za to, že prezradil biskupom, čo na nich komunistická Štátna bezpečnosť chystá. Jaško si ctil slobodu, vieru svojich otcov a pravdu viac ako svoj život.

Jaško zaujal postoj. Postoj je to, čo našej spoločnosti chýba. Absencia postoja dovoľuje prežívať totalitám všetkého druhu – nielen komunizmu. Ale aj totalite peňazí, diktátu kariéry a prospechárstva. Bez zaujatia postoja tu máme servilné miestne médiá, poslušných úradníkov kryjúcich kšefty starostov a primátorov, poslancov, ktorí dovolia rozkrádať mesto výmenou za malú výhodu pre seba, v lepšom prípade pre svoju ulicu alebo mestskú časť, ustráchaných zamestnancov, ktorí kvôli vlastnej hypotéke zradia svojich kolegov. Diktátor sa vždy nájde. Keby však ľudia zaujali postoj, diktátori by nemali šancu. 

Absencia postoja je strach.

Keď som premýšľal o živote Bernarda Jaška, nenapadlo mi nič iné ako dvaja velikáni západnej civilizácie: americký pastor a bojovník za práva Černochov Martin Luther King a pápež Ján Pavol II. Martina Luthera Kinga preslávil najmä jeho prejav na demonštrácii vo Washingtone v auguste roku 1963, keď vyrozprával svoj sen o spoločnosti bez rasovej segregácie. Jeho slová „mám taký sen“ otriasli americkou verejnosťou  - a napokon aj legislatívou. Ján Pavol II. v júni 1979 vo Varšave povedal pri vôbec prvej návšteve komunistickej krajiny rovnako silné slová: „Poliaci, nebojte sa!“. Jeho slová položili celý komunistický systém mocne zovierajúci polovicu Európy.  

To je odkaz Bernarda Jaška svojim rodákom: Ružomberčania, nebojte sa! Nebojte sa zaujať postoj! Snívajte! Snívajte sen o slobodnej spoločnosti.

Jaško taký sen sníval. A nebál sa. Položil za to svoj život.

Preto Vás, vážení kolegovia a kolegyne, žiadam o podporu návrhu poslaneckého klubu Ružomberok bez korupcie na udelenie Ceny mesta pre Bernarda Jaška „in memoriam“ pri príležitosti 60. výročia jeho smrti.

Oceňme postoj!

Ďakujem!

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Poznámka: Komentár môže zverejniť iba člen tohto blogu.