štvrtok 8. novembra 2012

Tretie dvojdňové za sebou I.

Novembrové zasadnutie MsZ bude tretie v rade, ktoré bude trvať dva dni. Motá sa to, o všetkom sa strašne dlho diskutuje často bez záveru, mestský úrad (vedený primátorom a viceprimátormi) nie je schopný pripraviť taký návrh (zásadný), ktorý by nevyvolal nevôľu u poslancov. Neschopnosť riadenia? Neschopnosť vnímať politickú realitu a komunikovať s poslancami? Fakt neviem. Ale pamätníci hovoria, že taký vyhrotený tento problém ešte v Ružomberku nebol.

Zo 7. novembra za reč stoja 4 body: zabezpečovanie technických komunálnych služieb, parkovací systém, teplo a auparková diera v centre mesta. Mesto sa zaviazalo urobiť normálne verejné obstarávanie na dodávateľa technických komunálnych služieb pre mesto Ružomberok. Lebo súčasný dodávateľ nebol vybratý správne a mesto aj Technické služby sa nachádzajú v provizóriu, ktoré je zlé pre všetkých. Na tento účel bola zriadená komisia, spracovaný harmonogram. Lenže zdá sa, že vedenie mesta rieši iné veci, lebo podľa pôvodného harmonogramu mal už v seprembri tohto roku fungovať riadne vybratý partner. Lenže v celom procese bol vybratý len obstarávateľ na obstarávanie - a dosť. Preto náš klub Ružomberok bez korupcie pripravil 3 uznesenia, ktoré majú celý proces rozhýbať a primátora posúriť.

Po tomto bode sa rokovanie presunulo (akože cez prestávku) do malej zasadačky MsÚ, kde sme sa dlho hádali o možnosti riešenia auparkovej jamy v centre mesta. Podľa skorších uznesení malo vedenie mesta pripraviť riadne podklady, aby sme sa mohli rozhodnúť. Kľúčová je najmä právna analýza jednostranného odstúpenia od zmluvy mestom - čo by to pre mesto znamenalo, aké sú (z pohľadu mesta) silné stránky a aké sú slabiny zmluvy. Nedostali sme ju - miesto toho sa šibrinkuje milónmi a státisícmi EUR, čo by mesto stálo odkúpenie pozemku, ako keby to boli drobné, ktoré sa váľajú po chodníkoch. Ak si primátor myslí, že riadne podklady pre poslancov sú zbytočné, lebo je to jasné, nech sa rozhodne sám a nesie za to zodpovednosť. Ale skrývať sa za poslancov, ktorí nemajú poriadne podklady na rozhodnutie, je nefér. Túto vec sme teda (tradične) nechali otvorenú a len zobrali na vedomie informáciu o našich možnostiach (hlasovalo sa už verejne).

Dlho pripravovaný parkovací systém (viceprimátor Zuberec) poslanci po dlhej diskusii odmietli. Opäť veľa roboty na úrade, neschopnosť akceptovať pripomienky poslancov a podľa toho aj výsledok.

Od jari navrhujeme vypísanie súťaže na nového dodávateľa tepla pre mesto Ružomberok. Od jari náš návrh kolegovia poslanci odmietajú a primátor bojkotuje. Situácia je totiž vážna: na konci tohto roka končí zmluva s Mondi SCP - a buď využijeme opciu a zmluvu predĺžime na šesť rokov (s možnosťou 36-mesačnej výpovede) alebo nie (v tom prípade zmluva trvá do konca roku 2014). Kolegovia obštrukciami dosiahli to, že nie je čas na vypísanie riadnej súťaže. Na minulom rokovaní MsZ sa nám podarilo presadiť aspoň to, že primátor dostal úlohu vyrokovať s Mondi SCP cenu tepla nižšiu minimálne o 3 EUR na GJ a v prípade, že sa mu to nepodarí, vypísať súťaž na dodávateľa tepla. Primátor nesplnil ani jeden z týchto bodov (vyrokoval len 1 EUR/GJ na rok 2013 resp. 1,5 EUR/GJ na rok 2014) . Preto sme ako poslanecký klub našli firmu (CCP Zemplín), ktorá zagarantovala postavenie teplárne z vlastných zdrojov a garanciu ceny nižšou o viac ako 3 EUR/GJ s viazanosťou ceny 6 rokov a pozvali ich na rokovanie MsZ. To je úspora pre priemernú domácnosť v Ružomberku cca 200 EUR ročne. Aby kolegovia a primátor videli, že netárame a že existuje reálna možnosť súčasnú cenu znížiť. Teraz už neexistuje výhovorka, že sa nedá. Každý, kto to hovorí, nechce lacnejšie teplo pre Ružomberčanov. Po slovnej prestrelke v rokovacej sále sme opäť išli na "prestávku" do malej zasadačky, kde padali tvrdé slová. Boli sme tam dlho - s jediným výsledkom: do rokovacej sály sme išli o 17,25 odhlasovať prerušenie rokovania do 14.11. (16 za: 7 proti /zdržali sa hlasovania).

Vždy doteraz, keď sa tak stalo, nestalo sa dobre a pri pokračovaní MsZ sa odhlasovala zlá vec. Lebo nastupuje týždeň "rozhovorov", nátlakov a všeličoho ...

a ps: Ospravedlňujem sa nenapísanie reportu z ostatného zasadnutia MsZ v septembri /októbri - nezúčastnil som sa ho, lebo na ten deň určili obhajobu mojej doktorskej práce (úspešnej) v odbore teória politiky na Fakulte sociálnych a ekonomických vied Univerzity Komenského v Bratislave.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Poznámka: Komentár môže zverejniť iba člen tohto blogu.