streda 19. decembra 2012

Predvianočné

Posledné zasadnutie MsZ v roku 2012 prerušilo šnúru dvojdňových rokovaní - ale len za tú cenu, že trvalo od 8,00 ráno do cca 20,30 večer. Jeho termín bol, navyše, zmenený oproti plánu, ktorý si schválili poslanci v pláne práce, lebo vyhovoval poslancom Žilinského samosprávneho kraja. Už som si zvykol, že v MsZ je niekoľko kategórií poslancov - kvôli zmene, krorá vyhovuje jedným, sa riadne zasadnutia nemôžu zúčastniť iní (napr. ja som mohol zotrvať len do 17,00, predo mnou odišiel na vopred dohodnuté stretnutie s občanmi p. Lajčiak). Navyše, rokovanie akoby nemalo systém - nedostávajú časovú prioritu najdôležitejšie body. O tých potom poslanci hlasujú unavení a nervózni v pokročilej hodine.

Zasadnutie sa zaseklo hneď na treťom bode (prvým je otvorenie ...) - správa o plnení uznesení. Polovica uznesení nesplnených, konanie proti vôli MsZ. Ako má MsZ prejaviť svoju vôľu, keď nemá oporu vo vedení mesta? Len uzneseniami. Čo má robiť, keď uznesenia MsZ vedenie mesta ignoruje? Príklad: v júli MsZ požiadalo primátora zabezpečiť fungovanie správy Vlkolínca podľa novej koncepcie od 1.1.2013. 18. decembra dostaneme právu, že sa na tom pracuje. Začiatkom novembra MsZ zaviaže primátora rokovať s alternatívnymi dodávateľmi tepla a primátor nám vo vyhodnotení odpíše, že bude rokovať v januári. Atď. Atď. Keby sa primátor od roboty nezastavil, mám k takýmto odpovediam väčšie pochopenie. Ale rokovania zástupcov klubov k rozpočtu prebiehali asi tak, že na začiatku sa primátor na chvíľu ukázal a odišiel. Hlasovanie o nezobratí takej správy na vedomie je zúfalý krok, ale nič nezmení. Ach ...

O rozpočte sa začalo rokovať až popoludní a aj tak sa pred mojím odchodom ešte nedohlasovalo o pozmeňovacích návrhoch. Opať by sa ušetrilo množstvo času, keby nás v procese jeho prípravy počúvali. Príklad: nové primátorovo auto - návrh 30 tis. EUR. Ja o súčasnom aute viem len to, že je strieborné. Nie som populista a nebol by som v každom prípade proti. Ale žiadal som ekonomickú analýzu potreby takej investície - aké opotrebované je to auto, koľko platíme ze jeho servisovanie a opravy. Nič viac. Za tri mesiace mi takú informáciu nikto nedal. Rovnako tablety pre poslancov: koľko sa ušetrí na papieri, prepustí mesto jednu administratívnu silu, koľko bude stáť softvér do tabletov, potrebujeme prijať nového informatika? Normálne otázky, bez zodpovedanie ktorých si ani vo vašej firme nič nekúpite! Otázky opakované na všetkých fórach, kde sa o rozpočte hovorilo. Vedenie mesta zaryto mlčí. Nie som populista, zahlasoval by som aj za tablety, ale potrebujem čísla, aby som takýto krok vedel zdôvodniť pred sebou, mojou maželkou a priateľmi a aj pred občanmi. Nemohol som byť za takýto návrh len kvôli dvom stranám fráz aké to bude super, ktorú napísal úrad. Číslo tam bolo jediné - že na kopírovaní sa ročne ušetrí 1.200 EUR. To je (už môj dovetok) pri cene 300 EUR / tablet návratnosť 7 rokov. Nie som IT človek, ale neverím, že tablet má takú životnosť ... Ale aj tak je to blud bez poznania ďalších čísel. V rozprave som vyzval kolegov, aby sa prihlásili k svojim prioritám, keď hovoria, že rozpočet je vecou kompromisu priorít poslancov. Nereagovali. Našu dlhodobú prirotu (peniaze na výkup pozemkov pod individuálnu bytovú výstavbu a plochy na výrobu) ignorovali. Ďalšia pripomienka: napadli sme znižovanie výdavkov na údržbu. Bežné napríklad je, že keď ako poslanec žiadam opraviť jamu na ceste, tak už v novembri odpisujú, že budúci rok, lebo už nemajú v tomto roku peniaze. Načo sú nám úradníci bez peňazí na svoju činnosť?!? Tam sa škrtá, ale výdavky na platy vedenia mesta rastú. Zlý rozpočet. Výsledok hlasovania: 15za :5proti (to je náš klub už bezo mňa). 

Nechcem kaziť predvianočnú atmosféru, tak už len dobré správy (zlých ešte bolo, ale nespomeniem ich, lebo až také dôležité nie sú): vytkol som úradu zavedenie obojstranného zákazu státia na ul. plavisko v úseku križovatka bottova / plavisko ku bille (lebo to nemá zmysel v takom rozsahu a bývajú tam ľudia, ktorí teraz nemajú kde stáť), kolegovia podporili môj návrh na prehodnotenie tohto stavu. Na môj návrh (predložený v novembri) tiež náčelník mestskej polície pripravil návrh opatrení na zabezpečenie ochrany zdravia a majetku obyvateľov a návštevníkov Ružomberka počas osláv príchodu Nového roka 2013. Nemám nič proti zábave (naopak), ale nesmie ohrozovať majetok a zdravie iných. Uvidíme, ako to bude fungovať. Ostražitosť je stále na mieste. Ale nech aj mestská polícia ukáže, že nie je len na parádu a vyberanie pokút - vo chvíli, keď jej prítomnosť ľudia môžu konkrétne pozitívne pocítiť.

Požehnané sviatky všetkým vám!

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Poznámka: Komentár môže zverejniť iba člen tohto blogu.