štvrtok 27. júna 2013

Vzbura straníckych vojsk II.

Opisovať faktograficky, čo sa stalo včera na zasadnutí ružomberských poslancov, nemá vysokú pridanú hodnotu. Fakty nájdete napr. tu: http://ruzomberok.dnes24.sk/rokuje-msz-havarijny-stav-v-bytovke-na-ulici-holleho-156617. Skôr sa chcem podeliť o dva podnety, ktoré ma zaujali.

Po prvé, používanie tabletov poslancami. Moje pozorovania: niektorí poslanci ich nepoužívajú, ak majú možnosť, materiály si vytlačia. Jeden rokovací materiál (odpredaje pozemkov) nám na úložisko nedali (chyba sa stane, nepreceňujem to). V rokovacej miestnosti je stále počas rokovania plátno a projektor, čiže na rokovaní je o jedného zamestnanca úradu viac. V jednej chvíli išlo rokovanie tak rýchlo, že poslanci nestihli materiál na svojich tabletoch (dátovo obrovský súbor obsahujúci veľa skenov máp, listov vlastníctva a pod. a zrejme nedostatočne rýchle internetové pripojenie) otvoriť a už sa hlasovalo. Viem, že po štyroch rokovaniach s tabletmi nemožno robiť závery, ale ten predbežný je pre mňa ten, že úspora sa nedosiahla v nijakom prípade, kvalita rozhodovania tiež nie je vyššia.

Po druhé, keď som v apríli 2011 písal o vzbure straníckych vojsk (poslancov) svojim generálom (predsedom posl. klubov Smer a KDH), stalo sa to opäť. Pri rozhodovaní o budúcom sídle mestskej polície a o žiadosti Min. vnútra o odpredaj býv. školy pre nadané deti na ul. A. Bernoláka (tzv. školičky) za 1 €. Najväčším problémom mestských zastupiteľstiev nielen v Ružomberku sú neslobodní poslanci. Primátori alebo predsedovia ich poslaneckých klubov ich držia v hrsti najčastejšie cez ich prácu. V malom nie až tak bohatom meste je dobré mať prácu, nieto ešte prácu, odmena za ktorú umožňuje slušný život. Alebo poslancov, ktorí obchodujú s mestom. Navyše, na Slovensku vládnuca strana vládne aj vo VÚC a vie za vernosť odmeňovať nielen v samospráve a jej zariadeniach a firmách ale aj v štátnej správe a celom štátnom administratívnom molochu vyberajúcom a prerozdeľujúcom dane a odvody. Za prekvapivý výsledok v niektorých veciach môžu slobodní poslanci v KDH (my a Smer hlasujeme vždy predvídateľne). Vďaka, kolegovia!

No nič, idem pracovať, moju slobodu si musím odmakať.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Poznámka: Komentár môže zverejniť iba člen tohto blogu.