sobota 9. novembra 2013

Generálka pred komunálkamiŽupy nemá nikto rád. Voľby do VÚC sú stranícke voľby s nízkou účasťou. Voliť chodia najmä jadrá prívržencov politických strán. Tí chodia voliť vždy.
Zdá sa, že reči o kompetenciách vúciek nezaberajú. Regionálne špitále a školy v krajoch, ktorým nikto nevie prísť na chuť, ľuďom žily netrhajú a sobotu si pre ne kaziť nebudú. Aj na výtlky v župných cestách v novembri už ľudia zabudli. Také veci dokáže riadiť aj dobrý úradník a politikov k tomu radšej nepustiť.
Vúckové voľby sú však jedinečné – lebo sú to jediné voľby, v ktorých môžeme bez väčších následkov povedať miestnym politickým elitám, čo si o nich myslíme. Do parlamentu volíme v jednom volebnom obvode, o posty poslancov NR SR sa preto bijú veľkí chlapci a dievčatá najmä z Bratislavy. Strýcovia a tetky zo Svidníka sa Svidníčanom ukážu len v komunálnych a regionálnych voľbách.
Svoj postoj môžeme vyjadriť nie nezáujmom, ale škrtnutím (nekrúžkovaním) tých, ktorí nám už roky pijú krv. Čiže voliť iných a nechať okresných predsedov strán, primátorov a ďalších papalášov na striedačke. Majú štyri roky čas rozmýšľať, prečo tam ostali sedieť. A poslať do župných parlamentov ľudí, ktorí sa v miestnom verejnom priestore osvedčili a prinášajú do neho čerstvý vietor. To sa sedením doma nedá. Stranícke voličské jadrá inak zvolia tých, ktorých vybrali strany. A budú ich ponúkať donekonečna. A my len nadávať, že nemáme koho voliť. Dnešné výsledky rozhodnú o ponuke v komunálnych voľbách v novembri budúceho roku. A tam už pôjde o viac.

zdroj: Nový čas, 9.11.2013

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Poznámka: Komentár môže zverejniť iba člen tohto blogu.