štvrtok 7. novembra 2013

Sobota - predkolo primátorských volieb

Jedno z prvých hlasovaní zasadnutia MsZ v stredu 6.11.2013 bolo hlasovanie o návrhu kolegu Kenderu (predsedu mediálnej rady!), aby záznam zo zasadnutia bol vysielaný až po sobotňajších voľbách do VÚC. Jeho návrh prešiel. A vôbec, inštitút volebného moratória mi lezie na nervy a považujem ho za neodôvodnené obmedzenie ústavného práva na slobodu prejavu a šírenia informácií. A keďže nikam nekandidujem, nemusím si z neho robiť ani ťažkú hlavu. Takže blog.

Na zastupiteľstve sme riešili okrem iných tiež dôležitých dve zásadné témy. Obe komplikované a zamotané, ale skúsim to nekomplikovať a nemotať. Prvou bola koncesná zmluva s nájomcom zimného štadióna. Spackané od samého začiatku. Niekedy na jar sme primátora upozornili, že zmluva s nájomcom končí a treba čím skôr konať, aby mohla v poriadku začať nová hokejová sezóna. Výber sa začal, musím napísať "samozrejme", neskoro. Niekoľko detí z mládežníckeho hokejového družstva si nemohlo dovoliť túto neistotu a ušlo do okolitých miest. To sa bude ťažko dávať dokopy ... Primátor Pavlík následne vyhlásil - ako to chce volať - nezáväznú konzultáciu s kandidátmi na nového prevádzkovateľa. Bola vytvorená komisia, tá vyberala, napokon ju Pavlík zrušil, vybral sám. Inú firmu, ako bola v súťaži (hoci mala rovnakého konateľa, ale iné IČO a názov). Nech to zoberiem z ktorejkoľvek strany, nech sa postupovalo podľa ktoréhokoľvek zákona (podľa zákona o verejnom obstarávaní, alebo podľa zákona o majetku obcí alebo podľa obchodného zákonníka), vždy tam je moment, v ktorom bol porušený zákon. V stredu sme mali rozhodnúť, či ako MsZ prikryjeme primátorov postup a ním podpísanú zmluvu. Vôbec neriešim, či súčasný prevádzkovateľ je dobrý alebo zlý. Ale spôsob, akým sa k nemu dospelo, je neprijateľný. Avizované sú súdne žaloby účastníkov výberu voči mestu. Z každej strany trčí problém. Proste, primátor a jeho tím domrvili, čo mohli ... Jediným čistým a najmenej bolestným riešením je podľa mňa nechať túto sezónu dobehnúť v súčasnom režime, zmluvu zrušiť ku koncu sezóny a dovtedy zabezpečiť riadny výber riadneho prevádzkovateľa (môže ním byť aj ten súčasný). Takýto návrh sme aj predložili. Neuspeli sme, riešenie sa odložilo, počkáme na právne názory od troch ministerstiev (ktoré nás neposunú nikam, si myslím, lebo už teraz sú známe názory právnikov v tejto veci rozličné).

Veľmi nahrubo, budúci rok dostaneme do rozpočtu (z daní, od štátu atď). o desatinu menej. Mesto teda čakajú tvrdé nepopulárne rozhodnutia. Prvé z nich sme rodili v stredu takmer tri hodiny. Nehovoriac o stovkách hodín rokovaní pred stredou. Ide o financovanie základných umeleckých škôl (ZUŠ). Princíp: mesto dostane podľa počtu žiakov v ZUŠ X eur. Mesto povie, že z nich dá Y EUR verejnej ZUŠ (máme jednu) a Z eur (minimálne 88 percent z Y) neštátnym školám. To X príde v položkách, ktoré určí štát a takto položkovito to mesto aj posúva ďalej. Stret nastal v otázke, či X patrí ako celok žiakom ZUŠ a mesto je iba poštárom týchto peňazí alebo je to len jeden z prvkov vzorca, ktorým štát rozdelí peniaze obciam (iným je nadmorská výška, počet dôchodcov atď). Keďže peňazí je málo, zaujali sme konzervatívny postoj - dať ZUŠkám iba toľko, aby mohli fungovať, ale nie všetko, čo príde (čiže nie poštársky model). Navyše v čase, keď nevieme, čo všetko ešte bude treba škrtať a rušiť. Prijaté VZN najviac negatívne ovplyvní ZUŠ p. Eleny Šlávkovej, ostatní by podľa našich odhadov mali vedieť fungovať. Treba tiež povedať, že napriek nárekom ZUŠ a výraznému prepadu príjmov mesta oproti roku 2013 dostanú ZUŠ v roku 2014 o cca 50 tis. EUR viac.

K rozpočtu na rok 2014 nás ešte čakajú stovky hodín ťažkých diskusií. Škrty sa dotknú kultúry, športu, školstva ... Preto som sklamaný z diskusie k tejto téme - vyfarbili sa populisti, ktorí neboli ochotní hlasovať za nepopulárne rozhodnutie. Žiaľ, mandát poslanca je aj o tom. Musíme zabezpečiť fungovanie mesta za každú cenu. Určite ľahšie sa to robilo kolegom v časoch, keď mestská peňaženka bola hrubšia a nejaké tie drobné sa z nej ušli všelikomu. V tejto chvíli nehospodárne nakladanie s verejnými zdrojmi v minulosti vyznieva ešte obludnejšie.

Drobnosť k šetreniu, lebo aj o takých "smetiach" je mestský rozpočet. Tradičné rezne s pečivom ako obed pre poslancov počas zasadnutia MsZ úrad konečne zrušil a prvý krát sme dostali stravný lístok na obed. Touto zmenou sa ušetrí ročne 2 tisíc eur.

A keď už je to moratórium a ja nekandidujem, nedá mi: tieto voľby vnímam od začiatku ako predkolo primátorských volieb, ktoré budú o rok. Reálne totiž hrozí zopakovanie ponuky z novembra 2010 ... Zdá sa, že niektorí politici nedokážu počúvať svoje mesto, iní čítať volebné výsledky. A keď nestačili parlamentné voľby v marci minulého roku a  treba to povedať znovu, poviem. Preto som v kampani do VÚC verejne podporil iba dvoch kandidátov - mojich kolegov z poslaneckého klubu Ružomberok bez korupcie Juraja Kurňavku a Ľuba Kubáňa.

aktualizácia piatok, 9,10: kvôli otvorenému listu p. Kolíka. Páliť na všetko navôkol môže iba blázon. Keď je niekto poslancom, neznamená to automaticky, že hlasuje za všetky veci ako väčšina.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Poznámka: Komentár môže zverejniť iba člen tohto blogu.