štvrtok 19. júna 2014

Sieť - aby štát slúžilPrijal som pozvanie zakladateľov strany Sieť byť súčasťou tohto projektu.

Nikdy som doteraz nebol členom politickej strany, fandil som ale politikom s konzervatívnym pohľadom na svet. Na hlasovacom lístku v komunálnych voľbách v novembri 2010, v ktorých som bol zvolený za poslanca mestského zastupiteľstva v Ružomberku (moja prvá kandidatúra na verejnú funkciu vôbec), bola pri mojom mene uvedená ako strana Konzervatívni demokrati Slovenska. Ľudia, na ktorých životných príbehoch som sa mnohému naučil a som za to vďačný.  Stojí za nimi silný príbeh. Po voľbách v roku 2006 rozdelil KDH spor o to, či ísť do koalície s Robertom Ficom. S človekom, s ktorým nemali kresťanskí demokrati nič spoločné a ktorého pred voľbami aj verbálne odmietali. Na jednej strane stáli pragmatici túžiaci byť súčasťou vládnej koalície, na druhej ľudia, ktorí si viac ako svoje postavenie vážili pokoj v duši. Tento pokoj v duši ich stál niekoľko rokov dobrého platu, postavenia a honoru. Vladimír Palko, František Mikloško a spol. dokázali, že žijú pre politiku, nie z nej. Ďakujem, páni, za podporu aj veľkú školu! 

Teraz som sa rozhodol projekt Siete podporiť aj svojim členstvom v tejto vznikajúcej politickej strane. Projekt Siete má ambíciu a aj šancu stať sa reálnou alternatívou súčasnej vládnej politiky. 
Sieť dokázala sformulovať jasnú a zrozumiteľnú víziu štátu. Štát stojí na spoločenskej zmluve, ktorú uzatvorili slobodní občania. Definovali v nej, čo má štát robiť a akej slobody sa zrieknu v prospech toho, aby štát fungoval.  Občania nechceli, aby štát slúžil na presmerovanie daní pre vyvolených oligarchov. Ani aby ich šikanoval byrokratmi. Občania chcú rýchle a spravodlivé súdy. Nemajú ich. Štát má byt servisom, nie pánom. Má slúžiť, nie panovať.

Nezriekam sa svojho kresťanského konzervatívneho politického rodokmeňa. Naopak v Sieti vidím priestor na jeho uplatnenie a získavanie podpory pre túto politiku. Kresťanskodemokratická politika nie len o večnom verklíkovaní postojov v bioetických otázkach. Sú veci, ktoré nemusím vždy znova opakovať, považujem ich za samozrejmé. Tak ako pozdrav alebo umývanie rúk pred jedlom. Ale načo je dobré bitie sa do pravoverných pŕs pri téme potratov, keď absentuje predstava reálnej integrácie postihnutých ľudí do spoločnosti alebo chýba pripravenosť klepnúť po prstoch zlodejom v mestskom parlamente?
Politik by mal byť spojený s politickou stranou. Pomáha to verejnosti identifikovať ho, ukazuje jeho blízkosť nejakému systému hodnôt. Po rozhovoroch s ľuďmi okolo Siete som presvedčený, že tam patrím a nebudem tento krok banovať. Silou Siete je kompetentnosť a čistý štít. Chcem byť súčasťou realizácie sna o Slovensku ako o krajine, ktorú vedú schopní a čestní ľudia. V personálnej mizérii, ktorá vládne v našej krajine, to bude ťažké a nevyhneme sa kompromisom a omylom, ale cesta je vytýčená jasne a aj keď na nej budú pošmyknutia, do cieľa vedie. Na tejto ceste chcem využiť všetky dobré nápady a iniciatívy, nech prídu odkiaľkoľvek. Nie je dôležitý ich nositeľ, ale obsah. Pozývam preto všetkých na aktívne zapojenie sa do myšlienky prebudovať naše mestá, regióny, celú krajinu. 

Mojou úlohou je pre myšlienky Siete získavať politickú podporu v regióne Liptova. Nielen hovoriť; to politikom ide zvyčajne dobre. Ale najmä o slovách svedčiť – svedčiť, že politiku vnímame ako spojenie kompetencie a pripravenosti slúžiť, nie ako teplé miestečko, kde sa možno na niekoľko rokov zašiť a parazitovať na spoločnosti. Budem na to potrebovať aj Vašu pomoc, milí Liptáci.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Poznámka: Komentár môže zverejniť iba člen tohto blogu.