štvrtok 5. marca 2015

Zasadnutie o spravodlivostiBolo by zjednodušením povedať, že v stredu bolo zasadnutie MsZ v Ružomberku nudné. Pohľad do materiálov môže vyvolať takéto zdanie, ale v tej zdanlivej nude sa stále vznášala najdôležitejšia téma v politike – otázka spravodlivosti. Téma zároveň aj najťažšia. V prípade donebavolajúcich darebáctiev alebo jednoznačne dobrých vecí sa hlasuje ľahko, ale včera to bolo veľmi ťažké.
A veľmi ťažko sa obhajuje, lebo nemôžte dať všetkým toľko, aby boli spokojní a považovali to za spravodlivé. Určite v niekoho očiach nebudete populárni. Ale to je údel nepopulistickej zodpovednej politiky.
Mesto / štát nie je primárne nástroj prerozdeľovania, ale skôr garantom zabezpečovania verejných služieb a ich primeranej kvality. V tom je umenie – nastaviť ich šírku aj hĺbku. A pritom zaťažiť ľudí a podnikateľov len takými daňami, ktoré im nezlomia krk. Financovať šport? Ktorý a v akej výške? Dať niečo aj iným športom? Je rekreačný šport (napr. turistika) vôbec športom? Koľko im dať a ako? Dať do cestovného ruchu všetko, čo sa vyberie na ubytovaní? Dať na útulok všetko, čo sa vyberie na dani za psa? Uf ... O tom boli všetky dotácie. Nudné body rokovania plné tabuliek a čísiel.
V novembri 2014 sme schvaľovali rozpočet. Museli sme k nemu nastaviť aj výšku daní a poplatkov. Verejné služby nie sú zadarmo – vždy ich financuje mesto z daní a k tomu doložia priami využívatelia tej služby. Namixovať tento pomer tak, aby nekrvácal mestský rozpočet ani používatelia a zároveň bol tento pomer spravodlivý, je fakt umenie. Koľko pýtať za cestovný lístok v mestskej autobusovej doprave, koľko mesačne za škôlku, koľko za hodinu opatrovateľskej služby? V novembri bola prognóza príjmov na rok 2015 veľmi zlá, tak sme napríklad poplatok za škôlku stanovili na 20 EUR (reálne náklady sú cca 150 EUR za mesiac, rozdiel sa kryje z daní!). Ozvali sa rodičia, že veľa, prišli nové čísla ukazujúce, že na daniach sa vyberie viac, ako sme očakávali v novembri 2014, tak sme ho včera prestanovili na 15 EUR. Spravodlivé? Neviem ...? Poplatok za sociálne služby – teraz je 1,3 EUR na hodinu, v minulosti bol 1,8 EUR (lebo zákon stanovil mať ho na úrovni minimálne polovice reálnych nákladov). Ale včera zaznelo z úst vedúcej sociálneho odboru, že realita tlačí, že sa nevyhneme tomu vrátiť ho späť na 1,8 EUR. Spravodlivé? Neviem ...?
Financovanie neštátneho školstva. Dať im rovnako ako našim (verejným)? Alebo len nevyhnutné zákonné minimum (t.j. 88 percent toho, čo dáme našim). V Ružomberku máme tento pomer 1:0,9. Lepšie ako 1:0,88, horšie ako 1:1. Čo je spravodlivé? Neviem, rozumiem argumentom oboch skupín (iná legislatíva atď.). Včera sme po dlhej diskusii urobili na návrh posl. Šlávku aspoň symbolické zrovnoprávnenie – v oblasti stravovania. Prešlo to v pomere 15:10 ... V posl. klube Sieť a nezávislí poslanci na to nemáme jednotný názor, ja som hlasoval za Šlávkov návrh, lebo v mojej predstave posúva stav k ideálu spravodlivosti.
Lajtmotívom komunálnych volieb 2014 pre Sieť bolo „Dobré mesto slúži ľuďom“. Aby bolo dobré, musí byť aj spravodlivé. Samozrejmým predpokladom je zo vzácnych verejných zdrojov neulievať bokom. A tiež veľa počúvať, rozmýšľať a potom zodpovedne rozhodnúť. Aj keď vo finále je to nudne vyzerajúce číslo.  
Tak ako včera - bolo to ťažké zastupiteľstvo ...

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Poznámka: Komentár môže zverejniť iba člen tohto blogu.