štvrtok 20. augusta 2015

Prečo som prestal písať blogyViacerí priatelia sa ma pýtajú, prečo som prestal písať blogy. Lebo to v tejto situácii nemá zmysel, lebo sa bojím nevyspytateľných reakcií svorky okolo vedenia mesta, lebo nechcem negatívne hovoriť o KDH.

Hneď po voľbách sa vytvorili tri skupiny. Primátorovi poslanci, poslanci z klubu KDH a piati poslanci klubu SIEŤ a nezávislí poslanci, ktorého jadro tvorili 4 znovuzvolení poslanci v minulom volebnom období pôsobiaci pod hlavičkou skupiny nezávislých poslancov „Ružomberok bez korupcie“. Svoju nezávislosť slovne deklarovali viacerí poslanci, ale je fakt, že všetci niekde skončili – buď u primátorovcov alebo v KDH. Primátor Čombor porozdával trafiky a vytvoril si primátorskú väčšinu 20 z 25 poslancov (bokom = opozíciou zostala SIEŤ). V júli sa z dvadsiatky odtrhla dovtedy poslušne hlasujúca trojica (Zuberec, Habo, Javorka), lebo odmietla hlasovať za niektoré aktuálne predložené veci (predaj pozemku pod benzínkou pri Hypernove, koncesia na rekonštrukciu chladenia zimného štadióna atď.). Na augustovom MsZ boli Habo so Zubercom po teatrálnom vylúčení z primátorského klubu na výstrahu všetkých ostávajúcich ostentatívne popravení – odvolaní z mestských firiem. Javorka odišiel s nimi.

Nechcem sa vŕtať vo svedomí kolegov, rozoberať čo za čo dostali a čím ich držia v šachu. Faktom je, že hlasujú správne a spoľahlivo. Tiež je treba povedať, že sú aj takí, ktorí to tak robia úprimne. V situácii, keď máte oproti sebe dobre fungujúci primátorsko-kádehácky valec, nemá zmysel vrhať sa proti nemu s prakom. 

Vzácny človek, bývalý rektor Katolíckej univerzity v Ružomberku, profesor Tadeusz Zasepa viackrát povedal, že sa treba báť neschopných ľudí, lebo tí sú schopní všetkého. Bojím sa takých. Bojím sa zlých a zákerných ľudí. V ružomberskej politike ich je veľa, oveľa viac ako bolo predtým. Nemyslím v zastupiteľstve, v politike širšie. Predtým nebolo také že vyhrážanie sa stratou práce, embargom na zákazky v meste (nie mestské, v meste!), eliminácia opozičných názorov, monopolizácia mediálneho priestoru, ohováranie. Brrr! Z takého prostredia ja utekám, chcem zo svojho mikrookolia vytlačiť takéto negatívne veci.

Úprimne si želám dobrý výsledok KDH v marcových parlamentných voľbách, lebo KDH do slovenskej politiky patrí ako zástupca konzervatívnych hodnôt v spoločnosti. Snažil som sa o to, ale nejde to – kritizovať vedenie mesta a nespomenúť pri tom KDH. KDH má v konzervatívnom meste na severe Slovenska obrovský potenciál – a aj zodpovednosť. Vždy to bolo dosiaľ v Ružomberku tak, že kam sa priklonilo KDH, tam sa vládlo. Keby KDH chcelo, v Ružomberku by to vyzeralo úplne inak. Má najväčší podiel na úpadku nášho mesta. V Ružomberku by si kádeháci zaslúžili poriadny výprask. Ale naozaj poriadny. Sú synonymom ustráchaných slabochov bez vízie, skupiny s mentalitou klanu neschopného vidieť za horizont svojich vykšeftovaných pracovných miest. Ale ja chcem, aby po marcových voľbách vznikla dobrá vláda, ktorá urobí zo Slovenska užitočný štát. KDH bolo doteraz vždy súčasťou práve takýchto vlád. A chcem, aby tomu bolo tak aj teraz.  

V tejto situácii má zmysel jediná vec – trpezlivo a pomaly pracovať na tom, aby v ďalšom období boli v Ružomberku čísla iné a aby bolo v politike čo najmenej slabochov a vydierateľných ľudí. A snažiť sa o maximálne využitie mandátu v praktickej pomoci občanom Ružomberka. Lebo mandát je záväzok, nie prostriedok na udržanie si práce a robenie kšeftov. Plus snažiť sa o zmenu pravidiel aj z národnej úrovne – to sa už viackrát ukázalo efektívnejšie, ako čakať na zmenu zdola, od obcí a miest. Očista politiky novou generáciou politikov, ktorí zavedú nové pravidlá. Novou generáciou nie nevyhnutne vekom, ale správaním sa.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Poznámka: Komentár môže zverejniť iba člen tohto blogu.