piatok 15. septembra 2017

Služba je jedna, talenty rôzne – aj na politikuBoh nestvoril svet preto, aby nefungoval. Ak to občas škrípe, tak len preto, že tento Boží plán pokašleme my, ktorí sme dostali slobodu ho pokašľať. Hriechom.

Nebojte sa, nebude to kázeň – nemám na to vzdelanie ani svätenie. Ale rozum som dostal. Tak občas rozmýšľam – aj nad tým, či politické angažovanie sa nezavesiť na klinec a užívať si voľný čas inak. Dôvodov je milión – od hejtovania na sociálnych sieťach a stretávania zlých ľudí až po čisto prízemné uvažovanie, či investovať do kampane alebo napríklad do peknej rodinnej dovolenky. 

Boh nestvoril svet tak, aby nefungoval. Nebyť hriechu, fungoval by. Nebyť závisti, lakomstva, lenivosti, pýchy, fungoval by. Boh rozdal talenty tak, aby svet fungoval. Ak nefunguje, niekde robíme chybu – my, nie Boh.

Ak nefunguje v kostole spievanie, niekde je chyba. V spoločenstve veriacich talenty na spev isto sú. Lebo neexistuje možnosť, že Boh by ich tam nedal.

Na poslednom súde bude Boh od každého z nás pýtať odpočet talentov, ktoré nám zveril. Premrhal si ich zábavami? Zakopal si ich, aby ich niekto neukradol? Tak si to Boh nepredstavuje a podľa toho to aj pri poslednom súde dopadne. Boh chce, aby sme talenty používali na naše a spoločné dobro. Naše a spoločné. 

Zastávať verejnú funkciu je spôsob, ako konať dobro. Nie spôsob, ako prísť k peniazom, ako sa vyhrievať na výslní spoločenskej pozornosti. Politika je služba. 

Najkrajší príklad, aký som na vlastnej koži v politike zažil, bol zákaz hazardu v Ružomberku. Fungovalo to – lebo všetci do toho vložili svoje talenty. Neboli leniví ani pohodlní. Niekto to vymyslel, nadchol ľudí, zorganizoval zber podpisov. Talent treba aj na tvorivosť a organizáciu. Talent treba aj na postavenie sa na roh ulice a oslovovanie ľudí na podpísanie petície. Prejavom neľahostajnosti (nepohodlnosti a nelenivosti) je aj ten podpis. Svoje talenty uplatnili aj právnici pri tvorbe VZN (miestneho zákona). Tak, aby bolo naformulované presne podľa kompetencií mesta pri zákaze hazardu, právne nepriestrelné. A na konci prišli k slovu politici. Aj tí museli do toho vložiť svoje talenty – vymyslieť stratégiu, argumentovať, nepodľahnúť lákadlám peňazí, povzbudzovať váhajúcich kolegov. Protivník bol silný a bohatý, veľmi. Podarilo sa, zafungovalo to. VZN prežilo aj test súladu so zákonom, ktorý musela urobiť prokuratúra, lebo naň dostala podnet. Ak by sa ktokoľvek v tomto reťazci vykašľal na spoločné dobro a uprednostnil svoju pohodlnosť alebo majetkový prospech (napr. poslanec mohol predať hlas, nie zle ...), nefungovalo by to.

Krásny príklad ekumenickej spolupráce pri dosahovaní spoločného dobra. Krásny príklad nezakopaných, ale angažovaných a rozvinutých talentov. Na Ružomberok (a aj na iné mestá) sa so závisťou pozerajú mnohé iné mestá, kde sa to nepodarilo. Právom.

Samosprávne kraje vyzerajú nudne. Ale opýtajte sa napríklad riaditeľov stredných cirkevných škôl ako ťažko bojujú o svoje prežitie (VÚC určuje počet tried, ktoré môžu otvoriť). Alebo si na VÚC spomeňte keď budete dlho čakať u lekára. Alebo keď budete čítať o predraženom nákupe zdravotníckej techniky župnými nemocnicami. Aj v nudných VÚC možno vykonať veľa dobra. 

Nechcelo sa mi do kandidovania za poslanca Žilinského samosprávneho kraja, lebo som hriešny. Lenivý a pohodlný. Ale už som si to vybavil vo svedomí a idem do toho. S manželkou obetujeme spoločného dobru aj peniaze na peknú rodinnú dovolenku. Ale aby svet fungoval, nestačí moje rozhodnutie. Musíte mám pomôcť. Spolu s Erikou Jurinovou ako kandidátkou na županku chceme slúžiť v politike na úrovni Žilinského kraja. Hovorte o tom so svojimi známymi a podporte nás vo voľbách. Chceme slúžiť v politike a na dosiahnutie spoločného dobra ponúkame svoje talenty. Ak pridáte vaše, zafunguje to.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Poznámka: Komentár môže zverejniť iba člen tohto blogu.